sobota, 31 grudnia 2011

BLOKI OSIEDLA PANIEŃSKA

 Ulica Panieńska zawdzięcza swoją nazwę klasztorowi panien Bernardynek, ku któremu biegła.
Na miejscu bloku przed komorą w XIX w. mieścił się plac Mikołajewski, przy którym w 1868-9 powstał wg proj. Kiślańskiego i Cichockiego gmach Zakładu Wodociągów Praskich. Była to rotunda z wieżyczką, gdzie mieścił się wodozbiór, pompownia i maszyna parowa. W razie awarii maszyny był tez kierat dla koni. Początkowo wodociąg inż. Grotowskiego dostarczał wodę tylko do 7 hydrantów, ale po skończeniu go miał 10 km długości, 12 zdrojów ulicznych, 28 hydrantów i docierał do 33 budynków. W 1896 jego funkcję przejął wodociąg Lindleya. Gmach wodociągów rozebrano po wojnie, choć nie był zbyt zniszczony.
 Bloki proj. Gabriela Rekwirowicza i Teresy Tyszyńskiej powstały w  1964-7. Są to trzy bloki 3-piętrowe i pięć 12-piętrowych. Bloki mają 12 pięter, mieszkania M2 i M3 o niewielkim metrażu. Początkowo na miejscu osiedla miał powstać teatr i hotel, ale zdecydowano się na osiedle, wzorowane na ówczesnych radzieckich w Niżnym Nowogrodzie. Budynki miały tworzyć wielkomiejską panoramę Pragi. Rozebrano więc niepotrzebnie stację kolejki Most i zredukowano ulicę Blaszaną. Z bloków za to jest wspaniały widok na Wisłę i Stare Miasto.


W związku z Nowym Rokiem życzę wszystkim, aby 2012 był lepszy niż ten kończący się, żeby nowy konserwator zabytków w Warszawie miał więcej oleju w głowie niż poprzedni i w ogóle :)

2 komentarze:

I am I pisze...

Tak jest - i w ogóle!

Marcin pisze...

Popieram przedpiścę.

A w ogóle to fociłem to miejsce przedwczoraj :-)