środa, 21 grudnia 2011

KOLONIA KOŚCIUSZKOWSKA

ul. Przasnyska róg ul. Krasińskiego

Dziś miejsce, którego nie ma i o którym bardzo mało osób wie, nawet tych, które tutaj mieszkają. tytułowe osiedle Kościuszkowskie mieściło się mniej więcej na tym skrzyżowaniu, w miejscu, gdzie dziś stoją bloki Krasińskiego 38a, 40 i 42 oraz Przasnyska 8, 10, 12, 14, 16, 16a. 
Osiedle powstało w 1925-8 wg proj. Oskara Sosnowskiego w obrębie ulic Krasińskiego, Suwalskiej, Rohatyńskiej, Turmonckiej, Lubranieckiej, Konińskiej i Przasnyskiej. Było to jedno z najciekawszych osiedli tamtego czasu. Mieszkania otrzymywali głównie podoficerowie administracji wojskowej, prawdopodobnie 1 Pułku Radiotelegraficznego, stacjonującego w koszarach zwanych właśnie Obozem Kościuszkowskim. Domki wzniesiono prawdopodobnie z materiałów pochodzących z rozbiórki fortów rosyjskich. W 1944 zabudowę spalono doszczętnie i nie została ona odbudowana po wojnie.

To jest rzut oka na ową kolonię od strony ul. Przasnyskiej. Te domki z tyłu to ulica Suwalska. Na pierwszym planie budynki gospodarcze. Osiedle, jak już wspomniałem, wojny nie przetrwało i zniknęło, wraz z ulicami osiedla. Turmoncka, Rohatyńska i Suwalska odnalazły się na Bródnie, Konińska w Ursusie, a Lubranieckiej nie ma w ogóle. Warto pamiętać o takich miejscach :)

7 komentarzy:

Er pisze...

dzięki! o to sie mnie rozchodziło.

I am I pisze...

Bardzo ciekawa relacja - niewiele wiedziałem o tym miejscu wcześniej. Dzięki!

Witold Wiszniewski pisze...

O kolonii słyszałem/czytałem, w końcu mieszkam przy Przasnyskiej, ale zdjęcia nie znałem.
Pozdrawiam W.

ozon pisze...

A po II wojnie wybudowano w tym miejscu kilka "zakładów przemysłowych", jak na tamten ustrój przystało. Dziś i po nich nie ma śladu.
Wesołych Świąt!

Anonimowy pisze...

Witam
Czy na zdjęciu z przed wojeny na pierwszym planie widać teren pomiedzy Przasnyską 12 a 14 ? - gdieś tam powinien być kasztan.
Ten sam obszar lata 60. http://www.bpp.com.pl/92/zatrasie-old.htm
ps Ozon o jakich "zakładach przemysłowyc" jest mowa ?
JW

nomad pisze...

Nie mam pojęcia, czy akurat 12 a 14...

Anonimowy pisze...

Witam.
Piszę o "zakładach przemysłowych".
Przed I wojną światową był tu poligon artyleryjski armii carskiej i oczywiście koszary. Po I wojnie światowej, osiedle Kościuszkowskie i nieużytki, po II wojnie światowej nasze osiedle. Przemysłu nie było na tym terenie nigdy, nawet za PRL. Sąsiaduje z nim jedynie, istniejący do dziś Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej.