niedziela, 23 września 2007

CMENTARZ EWANGELICKI

Cmentarz znajduje się w krzalunach na rogu ulic Ruskowy Bród i Mańkowskiej. Jest bardzo zniszczony. Powstał w XIX w. dla osiedlanych na tych ziemiach Niemców. W większości byli to ewangelicy. Znikli z Warszawy tuz przed II wojną światową, ale cmentarze pozostały, popadając w coraz większe zniszczenie.

Cmentarz zajmuje 0,1 ha, jest kompletnie zarośnięty i trudno dotrzeć do niektórych grobów, ponieważ są poprzewracane i część jest zupełnie omszała.Spoczywają tu Sigmund Adolf Vockrodt (1887 – niemal roczne dziecko), Anna Bucholz (1939), Kristian Martin (1906), Josef Daniel Klan (1901), Georg Kopp (1989), Henryk Naber (1935) i jeszcze przynajmniej 2 ciężkie do zidentyfikowania groby.

3 komentarze:

przewodnikpokrakowie pisze...

Aaa, tego - orzy naszym szacunku dla zmarłych i grobów - nie potrafię zrozumieć. Ja wiem, że konserwacja i restauracja nagrobków kosztuje, ale na Boga - czy parafia ewangelicka nie mogłaby choć tego odkrzaczyć, w minimalny choć sposób zadbać?

lavinka pisze...

Szkoda, że nikt o to nie zadbał... teraz to już prawie nie ma czego ratować...

Anonimowy pisze...

Walka o ten cmentarz trwa od ok. 10lat. Od lipca 2007 w sposób bardziej zorganizowany. Z pozoru prosta sprawa. Teraz naszą ścianą jest to, że teren jest z niewybuchami i może na niego wejść tylko sztab antykryzysowy, który twierdzi, że musi znać właściciela ziemi. Włąsciciel ziemi natomiast przekazal ją dzielnicy Białołęka, która ma duuuuuuuużo czasu na tą sprawę.
http://www.mojabialoleka.pl/site/inicjatywy/szczegoly/?tx_ttnews%5Btt_news%5D=5&tx_ttnews%5BbackPid%5D=5&cHash=e1bcb944ab