wtorek, 4 września 2007

FORT CHRZANÓW

Fort IV Chrzanów mieści się przy pętli ul. Kopalnianej, niepodal jelonkowskich bloków. Fort twierdzy Warszawa ukończony w 1886, otoczony suchym rowem fortecznym, posiadał kaponierę czołową, szyjową i 2 półkaponiery boczne. W okresie modernizacji zbudowano kaponierę do ostrzału międzypól. Fort posiadał wał z szerokim przedpiersiem. Powierzchnia wynosiła 24,38 ha. Jego zadaniem było kontrolowanie szosy i kolei kaliskiej. W 1909 podlegał kasacji, ale w 1910 zdecydowano o ocaleniu fortu. W 18-27.09.1939 stacjonował i walczył tu 360 pułk piechoty.
Dziś fort jest opuszczony, zachowały się kazamaty szyjowe, przedpole i wały. Część jest zrujnowana. W pobliżu budowane jest nowe osiedle Fort Chrzanów, ale na szczęście fortu nie ruszyli.

5 komentarzy:

lavinka pisze...

Czy tam chrzanią?

nomad pisze...

hehehe, czasem strzelamy się na sesjach paintball'owych, czasem pętają sie i pomieszkują latem bezdomni... Kiedyś działała tu prężnie rozlewnia nielegalnego spirytusu... Ale czy chrzanią?? pewnie głupoty, jak przyjdą nawaleni :P

lavinka pisze...

Ojej ale czy ta farba nie nieszcy budynków. Ponoć ostatnio byli jacyś paintbolowcy w okolicach pałącu Bruhla i pomazali go tymi farbami z pocisków... czy zmyje je deszcz?

nomad pisze...

jasne, jak widać na zdjęciach nie ma sladu po farbie, to jest barwnik spożywczy... Poza tym bardziej niszczą fort napisy sprayem i zbieracze złomu...

Anonimowy pisze...

Kulki są biodegradalne, po deszczu ich nie ma :)

POza tym z tego co wiem to paintball'owy od czasu do czasu sprzątają teren i o niego dbają. Sami wywożą śmieci, które zwożą okoliczni mieszkańcy!