poniedziałek, 3 września 2007

MOST PONIATOWSKIEGO

W 1904 powstał Komitet Budowy Trzeciego Mostu, który zdecydował, że powstanie tu wysoki most wraz z wiaduktem. Projekt wykonał Stefan Szyller, a prace nadzorował Kazimierz Grabowski. Most o długości 506 m i żelbetowy wiadukt o długości 701 m ukończono w 1913, a uroczyście otwarto 04.01.1914. W 1915, kiedy wojska rosyjskie wycofywały się z Warszawy, wysadziły 4 środkowe przęsła. W 1944, tym razem Niemcy, zrobili dokładnie to samo. Za każdym razem most odbudowywano, dodając mu różne zjazdy i estakady. W 1963-6 most wyremontowano, usuwając przy okazji dekoracje i część wież i dodając kolejne zjazdy. W 1985 wieżyce odbudowano. W 2006 most przeszedł remont, podczas którego odnowiono zdewastowane wieżyce i ozdoby mostu.

Z pierwotnego projektu zostały przęsła pierwsze do Centrum i dwa pierwsze od Pragi, ławeczki i wieżyce od Muzeum Narodowego. Wieżyce były zaprojektowane tak, aby umożliwić ostrzał z nich. Wewnątrz mieściły się specjalne komory na ładunki wybuchowe, aby w razie ataku wrogich wojsk natyczmiast wysadzić most i uniemożliwić przeprawę.

3 komentarze:

Warszawa78 pisze...

Uwielbiam ten most, wieżyczki sa nie do podrobienia.

lavinka pisze...

Tylko,że nawierzchnia jako taka pozostawia wiele do życzenia... bylejaki asfalt... no i koszmarne zejście na dół... ile razy się tam zgubiłam próbując przejść na drugą stronę Wisłostrady? Oj dużo... :)))

FJ.MJ pisze...

Hello! I invite you to visit my blog http://fj-mj.blogspot.com/