wtorek, 18 września 2007

KOŚCIÓŁ ŚW. ZYGMUNTA

pl. Konfederacji 55
W 1945 powstał (w miejscu dzisiejszego ujęcia wody oligoceńskiej na ul. Daniłowskiego) pierwszy kościół, do którego wykorzystano elementy składanego poniemieckiego baraku obozowego. W 1951 Stefan Wyszyński erygował tu parafię. Obecny kościół powstał w 1980-1 wg proj. Zbigniewa Pawelskiego, a drewniany kościół przeniesiono na osiedle Orlik. Wyróżnia się samonośną konstrukcją namiotową, za którą architekt dostał nagrodę. Elewację wykończono piaskowcem i granitem. Wewnątrz mozaikowy krucyfiks w ołtarzu głównym otoczony symbolami Ewangelistów. W kościele również mozaikowe stacje Męki Pańskiej. Wysoko witraże, m.in. związany z AK i Polską Walczącą (niżej).

5 komentarzy:

lavinka pisze...

Moja mama mówi,że kaplica była po lewej stronie ulicy(pamięta z dzieciństwa), wtopiona między budynki. Co do konstrukcji to ostatnio dziewczyna z zaprzyjaźnionego blogu odkryła meczet-brat bliźniak tego kościoła. Tylko zamiast dzwonnicy jest minaret.
i88.photobucket.com/albums/k162/sidney84as/114.jpg

nomad pisze...

Na miejscu, znaczy zamiast, barak faktycznie stał obok, to prawda.

przewodnikpokrakowie pisze...

Nie przypuszczałam, ze jeszcze dają kościołom to wezwanie. Ale to pewnie w ramach kontynuacji po kaplicy...

Anonimowy pisze...

Kaplica stala tam, gdzie teraz jest studnia oligocenska czyli po lewej stronie od kosciola:)

Unknown pisze...

Stary kościółek drewniany (nie żaden "barak") stał sciśle mówiąć za dzisiejszym punktem poburu wody oligoceńskiej, w głębi. Jako dziecko mieszkałam przy Al. Zjednoczenia 3/9
Po wybudowaniu obecnego kościoła przy Placu Konfederacji, stary kościółek przejechał na Gocław i jeszcze wiele lat służył wiernym. Niestety, juz go tam nie ma, podobno został przeniesiony gdzieś na tereny wschodnie.