Powstał z inicjatywy reżysera Arnolda Szyfmana i hrabiego Tomasza Potockiego. Projektantem był Czesław Przybylski, a budynek ukończono w 1912. Już w styczniu następnego roku odbyła się premiera sztuki Irydion Zygmunta Krasińskiego. Podczas wojny mieścił się tu Theater der Stadt Warschau, jedynie dla Niemców, a później bojkotowany przez Polaków Teatr Miasta Warszawy dla Polaków. Już po wojnie, nie będąc zniszczonym, 17.01.1946 wznowił działalność sztuką Lilla Weneda Słowackiego. Wewnątrz jest widownia na 1000 osób i pierwsza w Polsce scena obrotowa z 1913.
Dzwonek alarmowy na ścianie teatru. Jak dzwoni, słychać go aż na Marszałkowskiej :)) A to ok. kilometra przez największe centrum!
4 komentarze:
W podstawówce moją klasę zaciągali tam na przedstawienia :)
W mojej klasie było dużo troglodytów i nasza wychowawczyni bała się po paru wyjściach do kina,że teatr mógłby tego nie przeżyć ;)
Ale skąd wiesz, że słychać aż na Marszałkowksiej? W jakich okolicznościach ten dzwonek jest używany?
:)))
W okolicznościach alarmu pożarowego np. A rozmawiałem o tym z jednym z pracowników teatru, który wspominał, że była próba alarmu i akurat jechał do pracy. Będąc w okolicach Marszałkowskiej usłyszał alarm, ale nawet nie wiedział, że to teatralny, dopiero jak doszedł do budynku, to był w szoku, że to się tak niesie...
Prześlij komentarz