niedziela, 17 sierpnia 2008

CMENTARZ EWANGELICKI NA BRZEZINACH

ul. Kamykowa
Jest to jeden z trzech (o jednym juz pisałem, jeden był jeszcze niedawno niedostepny) cmentarzy ewangelickich na Białołęce.

Na przeł. XIX i XX w. osadników niemieckich osiedlano na drugim brzegu Wisły, z dala od centrum; całkiem dobrym miejsce wydawały się właśnie białołęckie wsie i pola. W wyniku tego sporo Niemców mieszkało na miejscu dzisiejszych osiedli od aż do Nieporętu.
Ten cmentarz jest w zasadzie średnio widoczny, bo nie dość, że nieco dalej od głównej drogi, to jeszcze kompletnie zapuszczony w krzaczorach, gdzie okoliczna ludność wyrzuca smieci.

W sporej kepie zarośli porozrzucanych jest kilkanaście grobów z pocz. XX w., zapomnianych, połamanych, niekompletnych...

Nawet nie bardzo wiadomo nawet, czy wszystkie groby są kompletne. W planach, od dłuuuugiego czasu juz, jest uporządkowanie tego terenu i wykonanie pomnika pamiątkowego. Na razie nic się chyba w tym kierunku jeszcze nie ruszyło...

Jedna z lepiej zachowanych płyt: Jan Szulc, zmarły w 1920 roku.

Jedyny zachowany w całości nagrobek w charakterze obelisku. Czy władze Białołęki czekają, aż wszystkie te cenne pamiątki szlag trafi??

6 komentarzy:

lavinka pisze...

Zapewne tak i wtedy sprzedadzą teren pod apartamentowiec.

Anonimowy pisze...

Koło tego cmentarza na Kępie Tarchomińskiej już budują osiedle domków.

nomad pisze...

ale podobno zabezpieczyli ten kawałek na Kępie??

Anonimowy pisze...

W takim samym stanie w lesie wśród krzaków znajduje się cmentarz ewangelicki w Dziekanowie Leśnym k/Łomianek. Nikt się tym nie interesuje. Kościół ewangelicko augsburski /bo do takiego należeli tam pochowani/- również.

Berjer.

nomad pisze...

tak samo jak gmina żydowska nie interesuje się rozsianymi po polsce kirkutami...

marek1979 pisze...

Kościół ewangelicko augsburski liczy w Polsce ok. 80 tysięcy wiernych (przed wojną było ich ok 1 mln - nie licząc Mazur i Ziem tzw. Odzyskanych)
i wątpię żeby był w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą cmentarzy.
Ps. To tak jak z cmentarzami rzymsko-katolickimi na Białorusi czy Ukrainie.