W związku z tym, ze zabytkowe zabudowania fabryki zaczynają rozbierać i całkiem dobrze im to idzie, postanowiłem nie czekać i wybrać się na miejsce zbrodni.
Fabryka Towarzystwa Akcyjnego Fabryki Lamp Bracia Brunner, H. Schneider, R. Ditmar i Towarzystwo Akcyjne Fabryki Produktów Chemicznych Praga powstały w 186-9 na terenach nalezących do Ludwika Szwedego. W pierwszym zakładzie produkowano lampy naftowe, gazowe, elektryczne, palniki, kuchenki, piecyki, wyroby aluminiowe, a w drugim smary do maszyn, wosk, wazelinę techniczną i medyczną, kwas siarczany, pastę do obuwia Stella. Kapitał początkowy wynosił az 500.000 rubli. W 1911 pracowało tu 600 robotników. Jeden z załozycieli zakładu, Henryk welt nabył za granicą patent na tańszą produkcję kwasu siarkowego, co znacznie posunęło do przodu produkcję. Fabryka lamp upadła podczas I wojny.
Budynki obu fabryk przejęła w 1928 Fabryka Produktów Chemicznych PRAGA, późniejszy Przemysł Tłuszczowy Schicht-Lever SA, który powstał w 1896. Produkowano tu słynne mydło Jeleń-Schicht i Biały Jeleń, proszek do prania Radion, proszek do szorowania Vim i tłuszcz jadalny Ceres. Był to największy zakład produkcyjny Pragi. W 1930 zakład kupiła angielska firm Unilever. Fabryka zatrudniała 812 pracowników
Jak widać na zdjęciu, został tylko budynek administracyjno-mieszkalny, część fabryczna po prawej juz nie istnieje. Komin, który widać z tyłu powstał na pocz. XX w. i ma 83 metry wysokości - jest to najwyzszy obiekt Pragi.
Jak widać na zdjęciu, został tylko budynek administracyjno-mieszkalny, część fabryczna po prawej juz nie istnieje. Komin, który widać z tyłu powstał na pocz. XX w. i ma 83 metry wysokości - jest to najwyzszy obiekt Pragi.
8 komentarzy:
Toż to idealne miejsce na lofty!
Przewodnikpokrakowie
To wszystko idzie do rozbiórki? Czy tylko częściowo przerobią na lofty właśnie?
no właśnie nie wiem i to mnie martwi...
Witam, pozwalam sobie na drobne uzupełnienie.
To także teren pierwszej państwowej wytwórni amunuicji w wolnej Polsce. Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej (W.W.A.K.) została formalnie utworzona rozkazem gen. ppor. A. Kaczyńskiego - ówczesnego Szefa Departamentu Artylerii i Uzbrojenia Ministerstwa Spraw Wojskowych (M.S.Wojsk.), wydanym dnia 02 lutego 1921 roku. Odpowiedzialnym za organizację wytwórni został dotychczasowy kierownik techniczny Warsztatów Amunicyjnych w Warszawie - kpt. S. Witkowski, mianowany nieco później czasowym kierownikiem, a w końcu zastępcą dyrektora W.W.A.K. Nadzorował on przejmowanie zniszczonych pomieszczeń dawnej fabryki lamp przy ul. Szwedzkiej 8/12, kierował remontem i przeróbkami hal, montażem maszyn, przygotowaniem sprawdzianów i niezbędnego oprzyrządowania produkcyjnego. Od lutego 1922 roku obowiązki dyrektora wytwórni pełnił inż. Feliks Kwaskowski, mianowany na to stanowisko rozkazem z dnia 21 kwietnia 1922). Fabrykę uruchomiono w maju 1922 roku, a zlikwidowano latem 1925 r. W Centralnej Bibliotece Wojskowej ocalała Księga pamiąrtkowa (sygn. CBW 87987). Pozdrawiam YARD
Witam
Nie pisałem o tej fabryce, ale może i trzeba było coś naskrobać...
Dziękuję jednakże bardzo za uzupełnienie i pozdrawiam :)
byłem tam nie dawno na zdjęciach, bardzo ciekawy obiekt, co prawda zdjęć dużo nie zrobiłem gdyż było to takie bardziej "rozeznanie" się w terenie, ale na pewno jeszcze nie raz tam zajrzę. Tutaj foto-relacja z mojego pierwszego wypadu w to miejsce: http://archivioo.blogspot.com/2011/09/ekspedycja-praga.html
Mieszkam obok i serce mi krwawi jak idę Szwedzką, że doporowadzono cały ten teren do takiej ruiny
Witam. Pozwolę się podzielić swoimi wątpliwościami odnośnie nazwy obiektu, mianowicie (FABRYKA SCHICHTA).
Jak można przeczytać z opisu nie był pierwszym właścicielem i też nie ostatnim, też nie on wybudował ten obiekt. Moim skromnym zdaniem, najlepszą nazwą była by Wojskowa Wytwórnia Amunicji Karabinowej w skrócie (W.W.A.K.).Dziękuję anonimowej osobie która uzupełniła nam wiadomości o tym obiekcie.
Dlaczego? Się zastanawiacie, należało by zmienić nazwę tego obiektu. Ponieważ to była pierwsza państwowa wytwórnia amunicji w WOLNEJ POLSCE, i to jest ważniejszy epizod w dziejach tego obiektu, aniżeli fabryka Schichta, nie ujmując nic panu Schichtowi.
Dziękuje i pozdrawiam.
Prześlij komentarz