piątek, 17 kwietnia 2009

WOJSKOWA AKADEMIA TECHNICZNA - BUDYNEK GŁÓWNY

ul. gen. Kaliskiego 2
Budynki powstały w większości przed wojną, ale ni cholery ni mogę dogrzebać się kto i kiedy konkretnie. Wszędzie jest tylko tyle, że stare koszary wyremontowano w 1951 i umieszczono tu uczelnię...
Szkoła powstała w 1951 w koszarach 1 żmotoryzowanego Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, gdzie w czasie okupacji miesciły sięn hitlerowskie warsztaty samochodowe. Po wojnie krótko mieściła się tu Techniczna Szkoła Lotnicza, aż wreszcie WAT. Właściwa nazwa to WAT im. J. Dąbrowskiego. Uczelnia prowadzi działalność naukowo-badawczą, pracuje tu 79 profesorów, 86 doktorów hab. i 383 doktorów specjalistów. Działa tu 6 wydziałów: cybernetyka, elektronika, mechatronika, nowe technologie i chemia, inżynieria lądowa i geodezja, mechanika. Studiuje tu ok. 9000 studentów.
Jest to budynek główny, pozostałe części kompleksu rozsiane są wokół ul. Kaliskiego: akademiki, domy pracowników, pawilonu usługowe, biblioteka, basen itp, itd. O nich kiedy indziej.


9 komentarzy:

Hrabia_Piotr pisze...

Wydaje mi się jednak, że budynek główny jest powojenny.

nomad pisze...

mnie też, ale jakiś projektant mógłby być gdzieś podany...

lavinka pisze...

Teraz wygląda ponuro i grobowo,ale w słońcu musi mieć prześliczny światłocień na elewacji :)

nomad pisze...

niestety, jak tam byłem ostatnio, było paskudnie...

przewodnikpokrakowie pisze...

Szukając hasła KOSZARY w Bedekerze trafiłam przypadkiem na informację o namniejszym w Warszawie podwórku-studni - teraz kolej na Twoją akcję - zlokalizować, sfotografować i nam pokazać :)
Jest to przy Marszałkowskiej 1, trzeba wejść do sieni, a następnie schodami wspiąć się dwie i pół kondygnacji, żeby zobaczyć ten "doskonały przykład budownictwa czynszowego z przełomu wieków".

nomad pisze...

Się robi!! Niebawem :)

Anonimowy pisze...

W tekście pod 3 zdjęciem autor napisał:
>>Od 2003 nosi nazwę WAT im. J. Dąbrowskiego<<
Byłem studentem WAT w 1968 r. i uczelnia już wtedy nosiła to imię.
Dla uzupełnienia:
W narożniku przedstawionym na dwóch ostatnich zdjęciach, na wysokim parterze mieściła się wówczas izba chorych. Zajmowała przestrzeń od wejścia głównego (z wyjątkiem pomieszczeń -jedno lub dwa- oficera dyżurnego) do bramy widocznej na zdj. ostatnim

nomad pisze...

ach, moja niezręczność, bo chodziło mi o zmianę statusu... już poprawiłem
Co do zdjęć, dziękuję za uzupełnienie.

Anonimowy pisze...

Budynek ma ścianę zewnętrzną odporną na ostrzał lotniczy ( chyba z ponad metr grubości)