poniedziałek, 8 czerwca 2009

MYKWA ŻYDOWSKA

ul. Kłopotowskiego 31
Rytualna łaźnia żydowska, zbudowana w 1840 wg proj. Józefa Lessela i przebudowana w 1911-4 przez Nauma Horsteina. Mieścił się tu basen z wodą o bardzo wolnym przepływie, a ilość wody tylko tyle, aby zanurzyć ciało. Pobożni Żydzi obmywali swe ciała przed szabatem i świętami, oczyszczano także naczynia kupione od niewiernych. Obok mykwy stała Okrągła Synagoga, zniszczona w... tu wszyscy spodziewają się że napiszę 'w czasie wojny', ale nic z tego. Rozebrano ją w latach '60, bo tak. Pozostało tylko ogrodzenie...

Po wojnie umieszczono tu biura Centralnego Komitetu Żydów w Polsce, a później przedszkole. W piwnicy zachowały się resztki kotłowni, a w paru pomieszczeniach oryginalne posadzki. Teraz jest tu Wielokulturowe Liceum im. Jacka Kuronia.

5 komentarzy:

H_Piotr pisze...

Ja się tego nie spodziewałem :) Wiem, że zburzyli ją komuniści. Gdzieś nawet wyczytałem, że w 1963 roku.

Unknown pisze...

Jak miło zobaczyć budynek, który tak często widuje się spacerując po okolicy :) Faktycznie sporo historii jest z nim związanej :)

H_Piotr pisze...

A właściwie, to ilukulturowe dokładnie jest to liceum? ;)

nomad pisze...

cytuję za stroną szkoły: "Jest szkołą nowoczesną, humanistyczną, z rozbudowanym blokiem zajęć z zakresu współczesnej historii, literatury, sztuki i filozofii. Przedmioty niehumanistyczne nauczane są w systemie blokowym, w czasie "tygodni przyrodniczych". Istotną częścią programu szkoły są spotkania i zajęcia ze specjalistami z różnych dziedzin - zarówno z wybitnymi humanistami, jak i z ekspertami w dziedzinie nauk ścisłych i przyrodniczych.
Szczególny nacisk kładziemy na naukę języków - każdy z naszych uczniów poznaje trzy języki obce - angielski, drugi język nowożytny (francuski, niemiecki lub hiszpański) oraz trzeci język, do wyboru: łacinę, hebrajski lub arabski" i "Integralną częścią programu jest nauka przedmiotu "Historia i kultura Żydów polskich". Historia polskich Żydów, z całym jej bogactwem i złożonością, jest nie tylko fascynującym tematem samym w sobie oraz bardzo ważnym, integralnym składnikiem historii państwa polskiego, lecz także istotnym punktem wyjścia do refleksji nad doświadczeniem wielokulturowości w przeszłości i współczesności Rzeczpospolitej.
W bloku poświęconym współczesności uczniowie poznają mechanizmy tworzenia i współistnienia różnych tożsamości. Na seminariach rozmawiają o dziełach literackich i filozoficznych oraz o propozycjach myśli społecznej XX i XXI wieku"

Rubeus pisze...

Zburzyli po mimo, ze była wpisana do rejestru zabytków

A o mykwie pisąłem i ja

http://rubeus.eu/2009/03/dawna-mykwa-z-klopotowskiego/