wtorek, 12 stycznia 2010

OKRĄGŁY STÓŁ

W lewej oficynie pałacu Prezydenckiego przy Krakowskim Przedmieściu 46\48. W tej sali, za szklanymi drzwiami podpisywano układ warszawski, pakt o normalizację stosunków polsko-niemieckich w 1970, a także odbywały się przy tym stole obrady Okrągłego Stołu między 06.02 a 15.04.1989. W obradach brały udział 452 osoby, przedstawiciele rządu, opozycji i kościoła, m.in. Aleksander Gieysztor, Aleksander Kwaśniewski, Leszek Miller, Bronisław Geremek, Jacek Kuroń, Tadeusz Mazowiecki, Adam Michnik, Lech Wałęsa, Jerzy Urban... Postanowienia zgromadzenia zmieniły diametralnie Polskę, czego wynik mamy dziś przed sobą.
Na stole stoją wizytówki z nazwiskiem każdego z uczestników, a także dwa kwiaty: biały i czerwony jeżeli osoba już nie żyje.
Co do samego stołu, to wykonano go w Wytwórni Mebli Artystycznych Henryków w Warszawie przy Modlińskiej
, między 03.10 a 24.10.1988. Wykonywał go Andrzej Ślesik z ekipą, ekipa ta pracowała po 12 godzin dziennie. Drewno pochodziło ze składu w Hajnówce. Część robót wykonywano ręcznie; nie zdążono już tylko polakierować stołu od spodu... Stół składa się z 14 części po 4 miejsca przy każdej. Postawiony był początkowo w pałacu w Jabłonnej, bo tam miały odbyć się rozmowy, ale zdecydowano się na Pałac Radziwiłłów. Stół rozstawiono na stelażach, bo nie było jeszcze nóg, czego nie widać na zdjęciach z tamtego okresu, bo sprytnie zakryto je obrusem. Stół kosztował 3.826.000 zł.

2 komentarze:

Antek pisze...

Niestety Wytwórnia Mebli Artystycznych Henryków w Warszawie przy Modlińskiej już nie istnieje. Wszystko zrównano z ziemię i na tym miejscu powstaje podobno jakiś market. Szkoda tej wytwórni, bo miała wiele zasług. Z tej Wytwórni pochodzą między innymi posadzki w Zamku Królewskim i łazienkach.

Anonimowy pisze...

Ten mebel to symbol zdrady, jak się pseudo-opozycja dogadała z czerwonymi, przez co do dzisiaj naszym krajem rządzą ludzie z byłych Służb Bezpieczeństwa.