środa, 20 stycznia 2010

GMACH MENNICY \ AURUM - XXVII AKCJA GTWb

ul. Pereca 14

Aurum, nowy biurowiec, powstał w latach 1998-2000 wg proj. Tomasza Wekka, Leszka i Marka Czaplińskich. Inwestorem była Mennica Państwowa. Mieszczą się tu biura, sale konferencyjne, klub nocny.

Biurowiec powstał na miejscu Browarów Junga z XIX w., którego mury wkomponowano w nowoczesną budowlę. Po browarze mieścił się tu na przeł. XIX i XX w. Bank Handlowy, a przed wojną Wytwórnia Wód Gazowanych i Lemoniady Andrzej Domański i Spółka.

Dziś mieszczą się tu restauracje, galerie i sale wystawowe, obiekt jest udostępniony dla wszystkich.

12 komentarzy:

chrzelice pisze...

przemysł płatniczy :)

Piaseczno pisze...

Fajne fotki. Pzdr

stolica i okolica pisze...

A to faktycznie jeden z rzadkich przykładów połączenia historii i współczesności. Może nie do końca udany, ale i tak chwała inwestorowi za to!

Marcin pisze...

Zdjęcie nr 4: WTF????????

Hrabia_Piotr pisze...

Nie jest to co prawda architektura wysokich lotów (mówię o tej z 1998), ale powinniśmy się cieszyć, że nie wyburzyli pofabrycznych hal.

nomad pisze...

Marcin, no jak to, stare obrasta nowym...

schwefel pisze...

Zaciekawiłeś mnie tym stwierdzeniem "obiekt jest udostępniony dla wszystkich". Muszę się tam przejść jak tak, bo wcześniej widziałem tylko zamknięty szlaban.

Marcin pisze...

Ja wiem że obrasta, ale to wygląda jak z horroru. Podobnie kojarzy mi się cielsko tego falującego mutanta, powstającego na Solcu pomiędzy Ludną a Mostem Poniatowskiego, które to cielsko "otacza" istniejące przedwojenne domki.

nomad pisze...

schwefel: od Waliców jest otwarta furta, można bez problemu wejść.

dominik kulik pisze...

nie skomentuje tego, bo takie cóś mi się nie podoba....
ale zdjęcia są ok :)
pzdr

Anonimowy pisze...

Hello, as you may already noticed I am new here.
Hope to receive any assistance from you if I will have some quesitons.
Thanks in advance and good luck! :)

Anna pisze...

Jeśli już tak łaczymy stare z nowym to warto wspomnieć że mur od strony Waliców był jednocześnie granicą getta podczas IIWŚ, warto przejść się tą ulicą (aczkolwiek trochę tam nieprzyjemnie po zmroku), dla kamienic czas się zatrzymał, a szczególnie posępnie wygląda z której pozostały tylko oficyny bo front zniszczyła bomba. Z boku ciekawy mural :)