niedziela, 3 stycznia 2010

ULICA ZAMIANY

Ulica Zamiany biegnie równolegle do ul. Jastrzebowskiego na Stokłosach, niedaleko do wyjścia z metra Ursynów.
Bloki osiedla Ursynów Północny zaczęły powstawać od 1975 wg proj. Marka Budzyńskiego. Pomysł na zabudowanie terenu powstał juz w latach ’60 XX w. Rozpisano konkurs i nagrodzono dwie prace: warszawską Stefana Putowskiego i krakowską Witolda Cenckiewicza. Obie poddano analizie i wyznaczono dyrektywy dla całego założenia urbanistycznego. Konkurs na projekt zabudowy Ursynowa Północnego wygrał Ludwik Borawski, ale zmarł on szybko i realizację otrzymał Budzyński.
W 1976 wprowadzali się tu pierwsi mieszkańcy. Brakowało szkół i przychodni, aptek, ale stawiano Ursynów za wzorcowy projekt. Ekipy nie wyrabiały, więc ściągano kolejne z Pruszkowa, Legionowa, Siedlec, Gorzowa i Stargardu Szczecińskiego, co potęgowało chaos i bałagan i niektóre gotowe domy czekały miesiącami na podłączenie. Budowa ciągnęła się latami.
Dziś bloki wyglądają jak wszędzie indziej. Kilka lat temu, przechodząc pomiędzy nimi widziałem ludzi grillujących na trawnikach pod blokiem, ukrytych za żywopłotem... sielanka.
Metr kwadratowy kosztuje tu dziś ok. 6,500 zł.
Zastanawia mnie tylko nazwa... Kto to lub co ma oznaczać owa Zamiana? Wsi na miasto? Może ktoś zna rozwiązanie?
Przejście podziemne w kierunku ul. Okaryny. Wyjątkowo śmierdzące i brudne.


3 komentarze:

Marcin pisze...

Może powstała owa nazwa zupełnie jak serialowa nazwa Alternatywy? Bo nie było innej koncepcji? Tak samo tłumaczę sobie ideę nazwania ulicy niedaleko mnie Aspekt.

Rubeus pisze...

@nomad - To jest stara ulica o nowym przebiegu. Jedna z kilku na obszarze dzisiejszego ursynowa.
Przed wybudowaniem blokowiska na tych terenach istniała cał siatka ulic i uliczek wijących się wśród pól. Po wybudownia osiedli część nazw pozostawiono, przypisując je do ciągów pieszo-jezdnych między blokami.
Zerknij sobie na stare plany miasta na trasbus.com

slavkosnip pisze...

Ciekawy fotoreportaż;)Wszystkiego najlepszego w Nowym Roku!:)