sobota, 30 stycznia 2010

POMNIK BITWY POD OLSZYNKĄ GROCHOWSKĄ

w okolicy ulic Traczy, Oraczy i Szerokiej

W 1916 ustawiono tu drewniany krzyż, który później zastąpiono metalowym, ułożono kamień i dodano tablice z piaskowca. Pomnik odsłonięto i poświęcono 13.07.1916. Na jednej z tablic napis brzmi: Przechodniu powiedz współbraciom, że walczyliśmy mężnie i umieraliśmy bez trwogi, ale z troską w sercu o losy Polski, losy przyszłych pokoleń – o Wasze losy. Ku czci bohaterów Olszynki Grochowskiej poległych 25.02.1831.Tablicę tę wmurowano z okazji 105. rocznicy bitwy, w 1936. Kolejna tablica to napis: Krwawy posiew na polach Grochowa, przeradzający się w potężny prąd siły odrodzeńczej Narodu w naszym pokoleniu wyda plon niepodległości Ojczyzny. Ku czci poległych w 1831 Bohaterskich Obrońców Ojczyzny Zrzeszenie Własności Nieruchomości Koła Grochów 1937. Przy okazji tej ostatniej tablicy, dokonano również poświęcenia pomnika-grobu ze znalezionymi podczas melioracji szczątków żołnierzy z 1831.


Jako że 25.02 jest 179. rocznica bitwy, a nie jestem pewien, czy w tym czasie będę akurat w domu aby dodać okolicznościową notkę, daję ją dzisiaj, prawie miesiąc przed bitwą, jednym a naszych największych, polskich sukcesów militarnych. Więcej o bitwie proponuję TUTAJ

1 komentarz:

Rubeus pisze...

Był również pomysł aby na pamiątkę bitwy usypać Kopiec na wzór tych co 'w Galicji usypano'.
Wzmiankował o tym 'Tygodnik Ilustrowany' jakieś pół roku, po wystawieniu krzyża. Jeśli cię to interesuje, to mogę ci podesłać zdjęcie tego tekstu i ilustracji z uroczystości wystawienia krzyża.