Powstała w 1930-4 wg proj. Jana Koszczyca-Witkiewicza pod nazwą Prywatna Koedukacyjna Szkoła Powszechna ‘Rodziny Wojskowej’. Szkoła założona została przez Stowarzyszenie Rodzina Wojskowa, zrzeszające zony oficerów i podoficerów; stowarzyszenie rozpoczęło działalność 2.02.1925. Była to placówka zbudowana dla rodzin wojskowych, którzy zamieszkiwali i Żoliborz Oficerski i Cytadelę. Wprawdzie czesne za szkołę ustalono dla zarobków podpułkownika, ale dzieci niższych rangą oficerów również tu uczęszczały i stosowano dla nich odpowiednie zniżki. Przewodniczącą była marszałkowa Aleksandra Piłsudska, a kierowniczką szkoły Janina Dunin-Wąsowicz
W czasie wojny w szkole był punkt schronienia dla Żydów, a także szpital powstańczy 104, który 31.08.1944 został ewakuowany do Fortu Sokolnickiego. Działała tu również kuchnia Rady Głównej Opiekuńczej, gdzie przekazywano zapasy żywności, a zarząd po upadku powstania organizował tzw. stołówki klatkowe i stołówki kolonijne – dla mieszkańców poszczególnych klatek i kolonii WSM.
W 1949 dobudowano salę gimnastyczną, a szkoła została przejęta przez miasto. Dziś mieści się tu Zespół Szkół Specjalnych nr 100, a fasada budynku nadal podziurawiona jest kulami z powstania.
4 komentarze:
Dobre miejsce, dobry dokument. Trudne światło.
widzę, że ma nowy dach. dobrze, że nie było zamachu (styropianem) na te postrzelane tynki.
Bardzo lubię takie miejscówki. Zresztą cała Czarnieckiego jest superfajoska.
O, faktycznie zdrowo postrzelana
Prześlij komentarz