poniedziałek, 24 listopada 2008

KRZYŻ NOWODWORSKI

ul. Sprawna
Marzy mi się kiedyś zrobić takie zestawienie - katalog krzyży przydrożnych i kapliczek warszawskich... Jest nawet taka strona im poświęcona (http://kapliczkiwarszawa.blox.pl/html), ale są tam głównie zdjęcia, a niewiele informacji... A ja chciałbym wiedzieć coś na temat tych krzyży i kapliczek... Jak np. o tym przy ul. Sprawnej. Co o nim mogę powiedzieć? Nic ponadto co widać... A może ktoś mieszka niedaleko i coś wie??

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

a jaki jest adres tej strony?

nomad pisze...

http://kapliczkiwarszawa.blox.pl/html

Anonimowy pisze...

Niestety, nie sądze, żeby udało się coś konkretnego o niej dowiedzieć ( no, chyba, że byłby to temat np. jakiejś pracy i możnaby było się temu dowiadywaniu poświęcić w wymiarze 8 godz./dzień ). Mnie też się marzy taki katalog, ponadto i inne katalogi, np. krzyży, tablic pamiątkowych, detali z różnych stylów architektonicznych itp. ). Próbowałem zrobić zaczątek takich katalogów na fotoforum gazety wyborczej, ale tamtejsza atmosfera i poczynania "administratorów" mnie zniechęciły.
Hrabia_Piotr.
PS. Obecnie myślę nad swoim blogiem, ale zupełnie nie mam pojęcia, który serwer wybrać.

I am I pisze...

Zapytaj Lavinki - ona się specjalizuje w kapliczkach - np. tutaj: http://warszavka.bloog.pl/id,3906609,title,Kolejne-okazy-do-kolekcji-kapliczek,index.html

nomad pisze...

@ stolica: zdjęć to ja też mam mnóstwo... potrzebuję informacji!!

@ Hrabia_Piotr: Piotrze, prawdopodobnie najłatwiej byłoby zdobyć takie informacje w poszczególnych parafiach, ale kościółki na Białołęce wyglądają jak barakowozy (no, juz zaczynają je powoli murować...)i nie bardzo jest się czasem gdzie zgłaszać...

xen pisze...

Witam,mieszkam niedaleko tego krzyża i wiem o nim co nieco.Początkowo krzyż w tym miejscu był drewniany,pomalowany ciemno żółtą farbą.Z czasem mieszkańcy ze względu na jego stan podjęli się wykonania nowego metalowego i tu muszę się pochwalić ten obecny który widać na fotce wyspawał z rur mój brat który z zawodu jest spawaczem!Parę lat później ławka i słupki podtrzymujące łańcuchy zostały lekko naruszone przy budowie przyległego rondka.Kiedyś w tym miejscu były odprawiane msze święte w których osobiście uczestniczyłem.Ciekawym miejscem jest też zapomniany cmentarz oddalony o około 2 km w stronę Wisły od tego krzyża.Pozdrawiam.

nomad pisze...

o to to, wielkie dzięki, takich informacji o tych miejscach szukam!! Jeszcze tylko przydały by się jakieś daty (chociaż około). W każdym razie dziękuję bardzo za te wiadomości!!
A co do tego cmentarzyka ewangelickiego, to pewnie pojawi sie kiedyś na tej stronie...
Jeszcze raz dziękuję i pozdrawiam