poniedziałek, 17 listopada 2008

PAŁACYK SZUSTRA

ul. Puławska 55\59
Powstał w latach 1772-5 wg proj. Efraima Schroegera, Szymona Bogumiła Zuga i Jana Szucha dla marszałkowej Elżbiety z Czartoryskich Lubomirskiej. Obok pałacu mieścił się tu ogród sentymentalny ze sztucznymi grotami, folwarkiem, gołębnikiem, sadzawkami, estakadami i wioską rybacką. Swego czasu częstym gościem był tu SAP. W 1816 park przekształcono w stylu angielskim. W latach 1845-1945 właścicielami pałacu byli Szustrowie. W 1852 przebudowali pałac w stylu angielskiego neogotyku. Dziś mieści się tu siedziba Towarzystwa Muzycznego im. Moniuszki.

Pałac nazywał się Mon Coteau, co czytano 'Mąkoto', z czego wyszło znane dzis wszystkim Mokotów :)

Pałac stoi w środku parku Morskie Oko, zaraz na skarpie.

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Ciekawe, czy wnętrza ma równie ciekawe, co "zewnętrza"... Wiesz może, co jest w środku, i jaka instytucja tam się mieści?
Hrabia_Piotr

Anonimowy pisze...

Bylam tam w wakacje na inscenizacji walk powstańczych.
hanula1950

www.willaszustra.pl pisze...

Przy ulicy Dąbrowskiego 40A – przed wojną Szustra, wśród willi z lat 20-tych i 30-tych XX wieku, w otoczeniu ogrodów a zarazem kilka kroków od stacji metra Racławicka, powstaje luksusowa rezydencja. Tylko 8 apartamentów o metrażu od 64 m2 (2 pokoje) do 92 m2 (dwupoziomowe, 3 pokoje). Po dwa mieszkania na kondygnacji. W przyziemiu znajduje się garaż dla 9 samochodów a także 8 komórek. Z poziomu holu wejściowego i garażu na kondygnacje mieszkalne prowadzi klatka schodowa z windą w „duszy”. Wystrój holu i klatki schodowej nawiązuje do stylistyki Art Deco. Marmur, granit, witrażowe lampy, masywne, drewniane drzwi. Budynek jest wznoszony w miejscu oficyny z lat 30-tych. Pozostały niektóre oryginalne, ceglane ściany o grubości ponad pół metra. Dach kryty szlachetnym łupkiem, ma formę mansardową z lukarnami, nawiązującą do sąsiedztwa. Kryją się pod nim wyjątkowo wysokie apartamenty o dużych tarasach, z których roztacza się wspaniały widok na willowe ogrody. Salon każdego apartamentu ma duże przeszklenie na loggię od strony południowo-zachodniej. Widok na zieleń.

Budynek wyposażony jest w nowoczesne instalacje: centralną kotłownię gazową, zasobnik i cyrkulację ciepłej wody, okablowanie, przyłącza kuchni elektrycznych, wideo-domofony. Każde mieszkanie wyposażono w indywidualną klimatyzację. Oświetlenie garaży i klatki schodowej uruchamia się automatycznie reagując na ruch.

Lokalizacja budynku ma unikatowy charakter. Nowych rezydencji w tej okolicy i o takiej skali już nie będzie. Dlatego dokładamy wszelkich starań aby maksymalnie uszanować genius loci. Skalą, bryłą, stylem i detalem wpisujemy się w historyczne otoczenie a najlepszą jakością i standardem chcemy zapewnić najwyższy komfort przyszłym mieszkańcom.
W ramach dobrego sąsiedztwa zadbamy o najbliższe otoczenie między innymi remontując fasady sąsiedniej kamienicy, wymieniając nawierzchnie, rekultywując skwer itp. Zakończenie budowy planujemy na połowę roku 2010.

Zapraszamy Osoby tak wyjątkowe jak wyjątkowa jest Willa Szustra.

Anonimowy pisze...

Drobne sprostowanie ddnośnie żródłosłowu nazwy dzielnicy
http://www.oeiizk.edu.pl/sciezki/regional/sojka/4.htm
~mokoman