czwartek, 13 listopada 2008

PEDET NA WOLI

ul. Młynarska 8\12
Powstał w 1954-6 wg proj. Michała Przerwy-Tetmajera. Był to pierwszy dom towarowy na Woli, tzw. Powszechny Dom Towarowy. Dekorację rzeźbiarską w piaskowcu w 1950 wykonał Jan Ślusarczyk. Czego tu nie można było kupić?!? Artykuły wszelakiej potrzeby, modny ciuch, kosmetyki, rtv i agd... W 1989 PDT upadł i po wielkiej wyprzedazy jaka nastapiła, budynek sprywatyzowano i umieszczono tu sklep Leader Price i aptekę, mimo iz był plan postawienia tu osiedla mieszkaniowego. LP zamieniono w 2007 na Tesco, a aptekę na oddział Polbanku, odremontowano równiez samą budowlę. Niestety rzeźby Ślusarczyka szlag trafił...
Jako ciekawostkę mogę powiedzieć, ze tu kręcono scenę w Zmiennikach, o ile ktoś pamięta akcję kupowania ekspresu do kawy... Klimat sceny doskonale odzwierciedlał ówczesna sytuację w sklepie... :)

10 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ja Ciebie wczoraj w filmie widziałam, prawda? W domu wariatów :)

nomad pisze...

tak w domu wariatów, dokładnie... :) Ale jako personel a nie mieszkaniec!!! Cholera, nie widziałem tego odcinka, myślałem ze już dawno był, a tu mnie wszyscy widzieli... a ja nie...

Anonimowy pisze...

Piękne to on jednak nie jest. Chociaż gdyby te rzeźby odtworzyć...

Anonimowy pisze...

Oczywiście że jako personel ;)
A wiesz, że poznałam Cię po głosie?
W jakich filmach lub programach można się jeszcze na Ciebie natknąć?

I am I pisze...

Lubię i jednocześnie nie znoszę PeDeciaka - lubię, bo jest obecny w moim życiu 'od zawsze' i nie znoszę, bo musiałem tam jeździć z rodzicami (w czasach oczywiście 'nieprawomyślnych') po jakieś buty, ubrania i inny PeeReLowski badziew :)

Rafał Włodarczyk pisze...

Również byłem częstym gościem PDT, głównie ciągnęło mnie tam do piętra z zabawkami :)

Anonimowy pisze...

Pamiętam te wyprawy do "pedetu", zwłaszcza po wyprawkę odzieżową przed rozpoczęciem roku szkolnego. Uwielbiałam wspinać się schodami na kolejne piętra, oczywiście po obejściu wokoło całej kondygnacji. Sentyment do tego miejsca pozostanie na zawsze.

Anonimowy pisze...

jest błąd do 2000 r napewno działał papierniczy na parterze , sportowy na górze itd

bialy6678 pisze...

popieram przedmówców wspinanie sie po schodach obejście całego piętra i znowu schody a potem sklep sportowy i zabawki .... ech tak było i wszędzie walka o miejsce w kolejce !!! ;) pozdrawiam wszystkich!!!

Anonimowy pisze...

Do tej pory mam rzeczy tam kupione np zastawe na 12 osób i komplet sztućców Hefry