czwartek, 4 grudnia 2008

KOŚCIÓŁ ŚW. KATARZYNY

ul. Fosa 17

Pierwszy kościół drewniany w 1238 jako parafialny dla wsi Służew. W 1436 zastąpiono go murowanym. W czasie potopu szwedzkiego został zniszczony, ale w latach 1772-5został odbudowany. W 1846 nieco przekształcono fasadę i dodano wieżę.

Wewnątrz znajduje się ołtarz główny i ambona z 1775, wykonane przez Jana Jerzego Plersch’a. Całe wyposażenie z XVIII w., ufundowane przez Augusta Czartoryskiego się zachowało. Oprócz tego mieszczą się tu także krucyfiks z XV w., obraz Stygmatyzacja św, Franciszka z 1647 i żyrandol z ok. 1700.


Dzwonnica. Zbudowana w 1881 z dzwonem z XV w., pochodzącym z kościoła św. Jerzego na Nowym Mieście, przeniesiony tu po zburzeniu tego drugiego.


2 komentarze:

lavinka pisze...

O, jakie to pierwsze zdjęcie łądne Ci wyszło... miałeś szczęście, zazwyczaj alejka za figurą jest w pestkę zastawiona wielkimi samochodami, które zasłaniają kościół :/

Skarby polskiej przyrody i architektury pisze...

Otoczenie kościoła jak mało które,ma wyjątkowy klimat minionych stuleci... Prócz kościoła, dzwonnicy mamy tu dwie zabytkowe figury MB oraz przepiękną zabytkową plebanię oraz potężne drzewa - pomniki przyrody. Jeden z moich ulubionych kościołów w Warszawie.