środa, 3 grudnia 2008

TOBRUK MIĘDZY AL. WOJSKA POLSKIEGO A ŚMIAŁĄ

W ogrodzeniu gimnazjum przy al. Wojska Polskiego od strony boiska, niedaleko wyjścia na ul. Śmiałą. Ten, w przeciwieństwie do pobliskiego tobruka na Krajewskiego nie jest zabetonowany i wyraźnie widać wieżyczkę.
Ringstand 58c (Ringstand Bauform 58c, Tobruk, Regelbau 58c) to niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetonu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja schronu oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej, stąd potoczna nazwa. Schrony Ringstand 58c były powszechnie stosowane przez Niemców, pierwsze z nich zbudowano na Wale Atlantyckim w 1942 roku. Schron wkopany był w ziemię i ponad jej poziom wystawał jedynie strop przedziału bojowego z otworem do prowadzenia ognia przez ukm (MG 34 lub MG 42). W przypadku zagrożenia strzelec chował się we wnętrzu schronu. Wejście prowadziło przez boczny otwór w ścianie schronu, poprzez wykop. Zaletą schronu były małe rozmiary, znacznie utrudniające jego wykrycie i zniszczenie.

2 komentarze:

Warszawa78 pisze...

Ech szkopy, nieźle się tu okopali...

WuKa pisze...

A ja bawiłem się na tym bunkrze jako dzieciak. To było na "moim" podwórzu przecież. Zamiast gimnazjum, było wznoszące się ku Cytadeli zbocze z polem kartoflowym. W miejscu boiska był plac i barak biedoty żoliborskiej jeszcze sprzed czasów wojny. Podobne i większej liczbie były w obecnym miejscu Technikum Elektronicznego na Zajączka i sięgały torów kolejowych.