piątek, 4 września 2009

KOŚCIÓŁ ŚW. TERESY OD DZIECIĄTKA JEZUS

ul. Chrościckiego 35 \ Rybnicka 27
W 1929 plac pod budowę kościoła podarowali Koelichenowie, właściciele tych ziem i pałacu, o którym raczyłem byłem już wspomnieć. Początkowo rolę świątyni stanowiła tymczasowa kaplica drewniana, ponieważ budowa kościoła, rozpoczęta w 1934 ciągnęła się aż do 1957. Jest to kolejny warszawski kościół, który przez wybuch wojny miał dwóch projektantów: przedwojennego, którym był Jan Łukasik i powojennego, Stefana Kozińskiego, który nieco projekt zmienił (dwa inne o podobnej historii to kościół MB Różańcowej na Bródnie i ten na Saskiej Kępie).
Co ciekawe, dzwony wykonane są z przetopionych garnków, misek, piecyków itp., które podarowali na przetopienie okoliczni mieszkańcy. Jak to z uzupełnianiem wyposażenia kościołów warszawskich bywao, i tu znajdziemy 2 obrazy śląskiego malarza, Michaela Willmana. W krypcie kościoła znajduje się grób ks. Chrościcikiego, patrona ulicy i bardzo zasłużonego działacza włochowskiego, założyciela tego kościoła i obrońcy mieszkańców getta żydowskiego we Włochach.

6 komentarzy:

Hrabia_Piotr pisze...

A kościoły na Deotymy i na Krasińskiego były po wojnie kontynuwoane według przedwojennych projektów?

nomad pisze...

Na Krasińskiego to kościół powstał z resztek budynku klasztornego, nie liczy się. A Deotymy nie pamiętam mówiąc szczerze, a spojrzeć nie mogę bo jestem w pracy... :)

Anonimowy pisze...

Brałem tam ślub w 2007 roku ;) Dzięki za fotki i opis.

Anonimowy pisze...

http://www.swietateresa.pl

Anonimowy pisze...

Fajny blog! Od Sasa do Lasa, ale szczegółowo! Ogromnie dużo się dzięki Panu o rodzinnym mieście dowiedziałam! Oprócz tego niesamowita smykałka niemalże naukowa jeśli chodzi o konsekwencję w drążeniu tematu. Z mojej strony jedynie propozycja aby temat nie gasł, ale kwitł i się rozwijał! Pozdrawiam!

nomad pisze...

Cieszę się bardzo, że się podoba :) Pozdrawiam!