wtorek, 6 października 2009

BUDYNEK PAST-y

ul. Zielna 39
Wzniesiona w 1908 wg planów Bronisława Brochowicz-Rogóyskiego dla Cedregenu. Był to wówczas najwyższy budynek w Cesarstwie Rosyjskim. W 1922 budynek przejęła Polska Akcyjna Spółka Telefoniczna (PAST), od której budynek wziął nazwę. W dniach 02.08-20.08.1944 toczyły się tu zacięte walki dla zdobycia tego cennego budynku, umożliwiającego łączność telefoniczną. Broniło się tu ok. 200 Niemców. Oddziały minerskie i saperskie wykuły w ścianach otwory i wypełniły je plastikiem – od Zielnej 14 kg, a od Bagna 23 kg. Do wypędzenia Niemców z górnych pięter użyto pomp z naftą pod bardzo wysokim ciśnieniem. Budynek zaczął się palić wewnątrz i do niewoli trafiło 121 gestapowców, kałmuków i żołnierzy Wehrmachtu.

W czasach PRL planowano obniżyć budynek o 2 piętra, albo w ogóle go usunąć, ale skończyło się na planach. Przez jakiś czas na ostatnim piętrze był taras widokowy, ale przegrał konkurencję z PKiNem. Głównie z dwóch powodów: nikt o tarasie nie wiedział to raz. Dwa, że dostępny był tylko w godzinach pracy biura, czyli w dni powszednie między 9 a 16. Dziś mieści się tu księgarnia warszawska.

5 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Ostatnie piętro, ten tzw. ,,kiosk" to powojenna dobudówka. W pierwotnym zamyśle architekta budynek miał formę neogotyckiej baszty.

Wczoraj i dziś... pisze...

O, a kiedy ten taras był czynny, bo też o nim nie wiedziałem? Znaczy się, dawno to było?

Hrabia_Piotr pisze...

No wasnie - przez parę lat był to najwyższy budynek od Kalisza po Władywostok i od Odessy po St. Petersburg.

Za PRL-u byl więcej pomysłów dotyczących PAST-y. Jeden z nich proponował poszerzenie Prżnej do szerokości takiej, że tworzyłaby plac, na którego środku stałaby wolnostojąca PAST-a niczym kampanila.

lavinka pisze...

Mamy sporo dachów, ale nikt nie robi tam tarasów widokowych bo... to kłopot. Nie ogarniam tej kuwety,że tak powiem :)

nomad pisze...

no bylo to parę lat temu, ze 3...