środa, 21 października 2009

KAMIENICA SZUSTRA I PETSCHELA

ul. Krucza 47 \ Nowogrodzka 10
W XVIII w. stał tu drewniany dom Gałeckiego, sprzedany w 1807 Grockiemu. W latach '50 XIX w. właścicielem obejścia był już Stanisław Zagroba. 10 lat później posesja należała do Katarzyny Kwietniewskiej, a pod koniec XIX w. do Józefy Nowakowskiej.
Obecna kamienica powstała w 1892-3 wg proj. Franciszka Braumana dla inżynierów Adama Szustra i Edmunda Petschela. Dom wyróżniał się wówczas dekoracją fasady, w co trudno dziś uwierzyć. Od 1895 dom należał do księcia Stanisława Lubomirskiego, po którym kamienicę otrzymał Tadeusz. Na pocz. XX w. mieścił się tu sklep z wędliną H. Lasha, apteka Leona Szamotulskiego. W latach '20 XX w. kamienica należała do księżnej Zofii Czartoryskiej. Kamienica jest jednym z rzadkich przypadków tak dobrze zachowanej architektury XIX w. w Warszawie. We wnętrzach są pięknie zdobione sufity i klatki schodowe... Mam nadzieję, że nikt nie będzie chciał jej sprzedawać :)

4 komentarze:

Wczoraj i dziś... pisze...

Oj, nie tak bardzo zachowanej, chyba że od środka. Jeśli o część zewnętrzną chodzi, to nieco uproszczono fasadę po wojnie; porównaj sobie zdjęcia sprzed II wojny u mnie w tym poście:

http://wczorajidzis.blogspot.com/2009/09/zurawia-hoza-nowogrodzka.html

nomad pisze...

no przecie piszę, że wnętrza :)

Wczoraj i dziś... pisze...

A, przepraszam, umknęło mi w nawale informacji. Ale swoją drogą to zawsze mnie wścieka, że dom się zachował a elewacje są powygładzane. Ech. Znak czasów.

nomad pisze...

komuniści skuli po wojnie wszelakie objawy 'burżujstwa' i przedwojennego kapitalizmu... I mamy efekt...