czwartek, 22 października 2009

FORT XIVA PELCOWIZNA

ul. Modlińska 8
Na pierwszy rzut oka można by pomyśleć, że pomyliłem zdjęcia. Kto się interesuje z drugiej strony Twierdzą Warszawa dobrze wie, że taki fort jak Fort Pelcowizna nie istnieje. A więc co?
Nic. Najnormalniej w świecie Fort XIVA powstał jako część twierdzy Warszawa w 1889-92. Był to obiekt jednowałowy w narysie kleszczowym. W wale czołowym mieściły się 2 betonowe schrony, a fort otaczała fosa. Powierzchnia to 1,1 ha. Jego zadaniem było kontrolowanie szosy modlińskiej. W 1913 fort zniszczono. Resztki tkwiły w ziemi, aż do 1998, kiedy zbudowano tu hipermarket Auchan. Mieści się tu oprócz spożywczaka 17 innych sklepów, hipermarket budowlany, stacja benzynowa i parking na 1800 miejsc.

6 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Żerań to, czy Różopol a mzoe Pelcowizna? MSI twierdzi ze Zerań.
Stojaca niopodal petal top administracyjnie Praga PN (pelcowizna) ale swiadomsci kazdgeo czlowikea Zeran:) wszak obok EC ZERAN. To jak to jest?

GW

nomad pisze...

technicznie, historycznie i praktycznie powinien to być Różopol...

Rafał Włodarczyk pisze...

taki sam los chyba spotkał Fort Wola. Przeróbka na hipermarket.

nomad pisze...

nie do końca, bo Fort Wola stał trochę w głębi: teraz jest tam hostel i jakieś magazyno-warsztaty... No i Nowotko, choć hipermarket stoi pewnie na przedpolu fortu...

Anonimowy pisze...

Hipermarket Fort Wola znajduje się ponad 600 metrów od miejsca zlokalizowania prawdziewego fortu, z którego ocalał tylko wał i rów, mający być fosą. Pozostałości znajdują się przy skrzyżowaniu Redutowej i połczyńskiej, a znajduhe się tam cmentarz prawosławny i bodajże karaimski.

Daga pisze...

Żerań to. :) Pelcowizna to jeszcze istnieje? Na Pelcowiźnie mieszkał, żył i ochrzczony był mój pradziadek, ale nie wiem, czy to ten kościół, który tam obok stoi, czy jakiś inny, którego nie ma.