Aurum, nowy biurowiec, powstał w latach 1998-2000 wg proj. Tomasza Wekka, Leszka i Marka Czaplińskich. Inwestorem była Mennica Państwowa. Mieszczą się tu biura, sale konferencyjne, klub nocny.
Biurowiec powstał na miejscu Browarów Junga z XIX w., którego mury wkomponowano w nowoczesną budowlę. Po browarze mieścił się tu na przeł. XIX i XX w. Bank Handlowy, a przed wojną Wytwórnia Wód Gazowanych i Lemoniady Andrzej Domański i Spółka.Dziś mieszczą się tu restauracje, galerie i sale wystawowe, obiekt jest udostępniony dla wszystkich.
12 komentarzy:
przemysł płatniczy :)
Fajne fotki. Pzdr
A to faktycznie jeden z rzadkich przykładów połączenia historii i współczesności. Może nie do końca udany, ale i tak chwała inwestorowi za to!
Zdjęcie nr 4: WTF????????
Nie jest to co prawda architektura wysokich lotów (mówię o tej z 1998), ale powinniśmy się cieszyć, że nie wyburzyli pofabrycznych hal.
Marcin, no jak to, stare obrasta nowym...
Zaciekawiłeś mnie tym stwierdzeniem "obiekt jest udostępniony dla wszystkich". Muszę się tam przejść jak tak, bo wcześniej widziałem tylko zamknięty szlaban.
Ja wiem że obrasta, ale to wygląda jak z horroru. Podobnie kojarzy mi się cielsko tego falującego mutanta, powstającego na Solcu pomiędzy Ludną a Mostem Poniatowskiego, które to cielsko "otacza" istniejące przedwojenne domki.
schwefel: od Waliców jest otwarta furta, można bez problemu wejść.
nie skomentuje tego, bo takie cóś mi się nie podoba....
ale zdjęcia są ok :)
pzdr
Hello, as you may already noticed I am new here.
Hope to receive any assistance from you if I will have some quesitons.
Thanks in advance and good luck! :)
Jeśli już tak łaczymy stare z nowym to warto wspomnieć że mur od strony Waliców był jednocześnie granicą getta podczas IIWŚ, warto przejść się tą ulicą (aczkolwiek trochę tam nieprzyjemnie po zmroku), dla kamienic czas się zatrzymał, a szczególnie posępnie wygląda z której pozostały tylko oficyny bo front zniszczyła bomba. Z boku ciekawy mural :)
Prześlij komentarz