piątek, 31 lipca 2009

TEATR GULIWER

ul. Różana 16
Sam teatr dziecięcy powstał w 1945 z inicjatywy Ireny Sowickiej na Marszałkowskiej 8, przy ognisku Robotniczego TPD. Jako pierwszą sztukę wystawiono "Szewczyka Dratewkę". Premiera miała miejsce 08.04.1946, została wystawiona w kilku miejscach w zrujnowanej Warszawie i teatr ruszył w Polskę ze swym repertuarem. W 1947 teatr otrzymał swą oficjalną nazwę od bohatera trzeciej sztuki, którą wystawiano. Zespół aktorki liczył wtedy 7 osób. W 1952 teatr, jak to wówczas bywało, upaństwowiono. Do roku 1970 zespół tułał się po różnych salach, aż wrescie otrzymał tenże budynek, powstały już zresztą po wojnie, w latach '50. 3 lata trwało, zanim teatr mógł się tu wprowadzić. Przez ten czas przewinęło się przez teatr sporo aktorów, nie tylko tych od lalek, ale także coraz częściej pojawiających się na scenie. Guliwer przedstawia kanony literatury dziecięcej, sam, pacholęciem będąc, uczęszczałem na Różaną...
A Wy bywaliście w latach dzieciństwa u Guliwera??

4 komentarze:

stolica i okolica pisze...

Pewnie byłem, ale nie pamiętam. Nigdy nie lubiłem kukiełek ;)

przewodnikpokrakowie pisze...

Ech, w latach dzieciństwa nie miałam ci ja dostępu do żadnego teatru :) we wczesnej młodości za to bywałam na spektaklach teatru z Kielc, który przyjeżdżał gościnnie do naszego Domu Kultury. Sztuki O'Neilla i Williamsa naznaczyły mnie na całe życie :)

Hrabia_Piotr pisze...

Tak, zreszta mieszkam niedaleko. Byłem raz nawet w teatrze Baj na Pradze. Bywałem równiez w kinie grunwald oraz kinie Stolica na porankach.

nomad pisze...

ja chodziłem jeszcze na trójwymiar do kina OKA :D