wtorek, 15 stycznia 2008

DOM WIELORODZINNY

ul. Bajońska 2 \ Paryska 3
Dom powstał dla znanego na Pradze przed wojną Edmunda Wolframa, jako dom czynszowy. Zbudowano go w 1935 wg proj. Maksymiliana Goldberga i Hipolita Rutkowskiego. Ciekawą rzeczą jest połączenie tu żółtej cegły z klinkierem w celu uzyskania efekty wykładzinowego, wykończeniowego i w końcu ozdób. Jest to jeden z ciekawszych "bloków" modernistycznych Saskiej Kępy.

10 komentarzy:

Warszawa78 pisze...

Skromniutkie wtedy bloki budowali - nie to, co teraz :)

przewodnikpokrakowie pisze...

A z czego ten Wolfram był znany konkretnie?

nomad pisze...

Wolframowie to rodzina przybyła z Niemiec. Edmund był jej członkiem i choć najbardziej znani byli Krystian i Emil, Edmund również, szczególnie na Saskiej Kępie, gdyż byli oni właścicielami tych ziem na pocz. XX w., czyli Folwarku Gocławek. Na przykład Emil był wielokrotnym sołtysem i wójtem Wawra. O Wolframach mówiło się tu, że to "prawdziwe Pany!".

przewodnikpokrakowie pisze...

:)

lavinka pisze...

Lubię ten zagięty narożnik...

BTW okienka Ci wyskakują... chyba przez ten licznik....

nomad pisze...

yyy... jakie okienka?? Licznik jest od ponad miesiąca, mnie nic nie wyskakuje

Anonimowy pisze...

urodzilem sie i wychowalem w tym domu:-)

Anonimowy pisze...

A ja pochodzę z rodziny Wolframów :-)

Anonimowy pisze...

Też jestem z Wolframów i jestem z tego dumna. Niestety nasza rodzina ciągle walczy i toczy sprawy w sądzie o odszkodowania od państwa za przywłaszczanie terenów.
KK

do anonimowy z 16.01.2012 pisze...

Witaj, również pochodzę z rodziny Wolframów. zajmuję się genealogią naszego Rodu. będę wdzięczna za kontakt mejlowy na adres: ultra@op.pl. pozdrawiam i liczę na odzew. KC.