środa, 23 stycznia 2008

METRO PLAC WILSONA

W związku z totalnym zaniedbaniem stacji metra na moim blogu, dziś już druga stacja: plac Wilsona. Wejścia są rozmieszczone u wylotu ulicy Słowackiego i 2 w głębi ulicy, przed Urzędem Dzielnicy. Stację zaprojektowało biuro Andrzeja M. Chołdzyńskiego, a stację oddano 08.04.2005.
Peron ma 11 m szerokości i 120 m długości. Są tu 4 windy i schody ruchome.
Ściany wykonano z metalu, a pofalowany sufit ma przywodzić na myśl rzekę, gdyż jest to najbliżej położona rzeki stacja. Ogólnie cały design jest taki "wodny": poręcze falują, dach wejścia i kopuła wewnątrz mają rozchodzące się koła, tak jakby ktoś wrzucił kamień do wody...
Kopuła jest najciekawszym elementem stacji: po pierwsze ma wytłumiać hałas metra, a oprócz tego zmienia kolor na czerwony, fioletowy, niebieski i zielony, w zależności od pory dnia.
W 2008, na wiosnę, stacja została uznana za najpiekniejszą stację metra na świecie :)

5 komentarzy:

lavinka pisze...

Rzeczywiście wytłumia dźwięki, choć wydaje mi sie,że jest to także zasługa bocznych ścian z blachy,która dopiero od niedawna zardzewiała do końca :) Na początku wyglądało to dość dziwnie :)

przewodnikpokrakowie pisze...

To ja poproszę o podanie pory, kiedy jest fioletowa, żeby broń Boże się tam nie zaplątać, bo to taki nietwarzowy kolor :)))

Anonimowy pisze...

Chyba koło południa...

Anonimowy pisze...

Warto jeszcze dodać, że Plac Wilsona został uznany za najładniejszą stację metra na świecie, która powstała w ostatnich latach:))

nomad pisze...

przecież jest tak napisane - polecam ostatnie zdanie wpisu... :)