czwartek, 17 stycznia 2008

KOŚCIÓŁ BONIFRATRÓW ŚW. JANA BOŻEGO I ŚW. ANDRZEJA APOSTOŁA

ul. Bonifraterska 12 (a jakże :))
Bonifratrzy zostali sprowadzeni do Warszawy w 1650 przez podskarbiego koronnego Bogusława Leszczyńskiego. Początkowo ich siedziba mieściła się na Lesznie, potem od 1673 w jurydyce Wielopole, na Królewskiej, wszędzie im jednak było daleko od miasta. Na Bonifraterską przenieśli się przez Augusta II, który budował tam akurat Ogród Saski. Ich obecna siedzibę i kościół zbudowali Antoni Solari i Józef Fontana w 1726-8. Zakon składał się głównie z lekarzy, a zakonnicy nie dbali o wystawną siedzibę, bo skoncentrowani byli na leczeniu i pomocy. Dzięki datkom Czartoryskiego i Fontany powstał szpital na 34 łóżka. W 1944 kościół zniszczono, odbudowano go w 1949-58. Na fasadzie znaleźć można tablicę z 1928, upamiętniającą 200-lecie kościoła, a także tablica z łacińskim napisem Błogosławiony, kto myśli o biednym i chorym, w dniu nieszczęścia ocali go Pan. Wewnątrz znajduje się epitafium lekarza Antoniego Sulimowskiego z 1861.

3 komentarze:

przewodnikpokrakowie pisze...

Tak, ktoś mi ostatnio polecał tabletki przeciwbólowe od Bonifratrów warszawskich - bo krakowskim zabronili je wyrabiać i sprzedawać :)
Re: musiała być nieźle wkurzona kobitka :)

nomad pisze...

Są podobno fantastyczne, ale na pewno nie na kaca... Funfel próbował na kacowy ból głowy i haftował dalej niż widział...

przewodnikpokrakowie pisze...

A czy ja szukam na kaca?
:)
Ja prosty globus!