wtorek, 27 maja 2008

TOBRUK NA KRAJEWSKIEGO

ul. Krajewskiego
Ringstand 58c (Ringstand Bauform 58c, Tobruk, Regelbau 58c) – niemiecki typ małego schronu bojowego wykonanego z żelbetonu, przystosowanego do prowadzenia ognia okrężnego. Konstrukcja schronu oparta była na projekcie włoskiego schronu wykorzystywanego podczas walk o Tobruk w Afryce Północnej, stąd potoczna nazwa. Schrony Ringstand 58c były powszechnie stosowane przez Niemców, pierwsze z nich zbudowano na Wale Atlantyckim w 1942 roku. Schron wkopany był w ziemię i ponad jej poziom wystawał jedynie strop przedziału bojowego z otworem do prowadzenia ognia przez ukm (MG 34 lub MG 42). W przypadku zagrożenia strzelec chował się we wnętrzu schronu. Wejście prowadziło przez boczny otwór w ścianie schronu, poprzez wykop. Zaletą schronu były małe rozmiary, znacznie utrudniające jego wykrycie i zniszczenie.
No i taką resztkę mamy na ulicy Krajewskiego, można sie o to potknąć i nie zauważyć... Reszta jest zabetonowana pod chodnikiem. Zresztą na Żoliborzu jest tego sporo, pokażę Wam później :))

1 komentarz:

WuKa pisze...

Kiedyś wykopaliśmy w nim ziemię i można było penetrować jego wnętrze. Nie było zbyt tam przestronnie, ale ktoś to dostrzegł i właz zalano betonem, aby nie kusić młokosów do włążenia tam, gdzie nie wiadomo, co jest