piątek, 9 maja 2008

WARSAW TRADE TOWER

ul. Chłodna 51
Budynek powstawał w latach 1997-9 jako Warszawskie Centrum Daewoo, ale nie zdążył nim zostać, bo... Daewoo zbankrutowało. W 2002 kupiła go amerykańska spółka Apollo-Rida. Ostatnio kupił go austryjacki inwestor za, bagatela, 570.000.000 złotych.
Biurowiec ma 43 piętra i 208 metrów wysokości. Projekt wykonała pracownia Majewski Wyszyński Hermanowicz Architekci S.C. Coby się wieżowiec nam nie obalił, konstrukcja oparta jest na 156 palach, które sięgają 11 metrów w głąb ziemi. Ciekawe jest, że gdyby nie brac pod uwagę iglicy, to WTT byłby wyższy od Pałacu Kultury i Nauki, ale na szczęście dla PKiNu zawsze liczy się razem z iglicą :)
Mieszczą się tu głównie biura, ale niewiele firm ma tu swe siedziby (Nike, American Express, Orlen, KPMG, Reckitt Benckiser, Castrol itp.). Oprócz tego 2 piętra są pod handel, a 6 pięter jest technicznych. Windy zainstalowane tu osiągają prędkość ponad 25 km\h.

3 komentarze:

chrzelice pisze...

sporo tych pali :)

Anonimowy pisze...

Piękny budynek - montowałem na nim fasadę - kawal dobrej roboty inżynieryjnej i wielki wysiłek ludzi, którzy to stawiali ( Mostostal, Warbud, Permasteelisa, Plettac i wiele innych firm ). Budynek powstał bardzo szybko, a front prac prowadzonych równolegle był naprawdę imponujący. Kiedy tylko jestem w Wa-wie - zawsze ze wzruszeniem spoglądam na tego olbrzyma i mam świadomość, ż4e dołożyłem niewielki kawałek do tego wielkiego przedsięwzięcia..

Warszawikia pisze...

Przyznam, że nie cierpię tego budynku, bo tak naprawdę jest średnio usytuowany przestrzennie, z którego by miejsca nie spojrzeć w stronę zachodnią, to on zawsze dominuje i zaburza krajobraz swoją strzelistością i wysokością.