sobota, 28 lutego 2009

KAMIENICA LICHTENBAUMÓW

ul. Hoża 39
Powstała w 1911 wg proj. Józefa Napoleona Czerwińskiego i Wacława Heppnera dla małżeństwa J. i M. Lichtenbaumów.
bardzo podobna jest kamienica następna, wykonana przez tych samych autorów, ale o niej kiedy indziej. Niestety brama była zamknięta i nie mogłem zobaczyć tabliczki z napisem "J.N. Czerwiński / Budowniczy / W. Heppen Arch. 1911". Zachowana jest oryginalna stolarka okienna i drzwiowa. Od podwórza stoi zespół sześciokondygnacyjnych oficyn, tworzących małe, zwarte podwórze.

3 komentarze:

lavinka pisze...

Jak mieliśmy taki pzredmiot - techniki warsztatowe, jednym z ćwiczeń było narysowanie płaskiej elewacji kamienicy z trójwymiarowego zdjęcia. Oczywiście kalkowało się gotowe ksero na szybie, bo ze zdjęcia nie dało tego dokładnie przerysować ;) Zaje się,że ktoś z mojej grupy miał tę kamienicę, strasznie narzekał na mnogość detali... ale parę osób miało gorzej... np. ich kamienica sąsiadowała z jakąś ambasadą i nie mogli zrobić zdjęcia ;)

Anonimowy pisze...

Bardzo urokliwa kamienica. Lubię takie.
hanula1950

H_Piotr pisze...

A to by była głupota lub wredność prowadzącego - dawać kamienicę, której sfotografowanie jest utrudnione. Nam na ćwiczeniach "miejskich" na dwóch zakrętach linii tramwajowej Filtrowa/Krzywickiego i Krzywickiego/Nowowiejska poradzili, by unikać tego pierwszego zakrętu, bo tam obok jest ambasada izraelska i w poprzednich latach studenci byli legityowani i przepytywani na okoliczność stania ponad godzinę pod ambasadą, mierzenia jakichś czasów i kreślenia jakichś planów.