Góra Szubieniczna mieści sie na terenie dzisiejszej Cytadeli, zajetym przez wojsko, między ulicami Gwardii i Fawory. Od ok. 1564 mieścił się tu cmentarz, na którym chowano powieszonych na górze Szubienicznej przestepców, ofiary zarazy, a później także mieszkanców wsi Fawory. Stracono tu m.in. Semena Nalewajkę, przywódcę powstania kozackiego. Cmentarz zlikwidowano w latach '30 XIX w. pod budowę koszar Cytadeli. Chociaż nawet jeszcze niedawno, podczas remontu jednego z budynków wykopano szczątki zmarłych.
Przy cmentarzu stał kościółek pw. Zdjęcia z Krzyża, zniszczony również w czasie budowy fortecy. Do dziś zachowały się jednak fragmenty jego fundamentów: to jen kawałek murów wystający z kratki przy jednym z nowych budynków Dowództwa Wojsk Ladowych. Tej części Cytadeli nie można zwiedzać, więc sie napatrzcie :))
Memento Mori!!
14 komentarzy:
Ja cały czas marzę o tym, aby w końcu wojsko wyniosło się z Cytadeli. To powinien być teren otwarty dla warszawiaków i zupełnie nie wiem, jakie znaczenie dla obronności kraju ma obecnie Cytadela. Ruskie ją będą oblegać czy co?
E, szkoda, że nie można zajrzeć do środka. Napewno tam straszy :)
Czesc, dzięki za wizytę. Co do obrazków, to może jakiś chwilowy załam na serwerze?
Mam nadzieję, że juz jest OK. Pozdrawiam.
hehe Robert- jakby tak myślec to w Wwie po zmroku byłoby więcej duchów niż zywych,aż cięzko byłoby się przepychac po ulicac choc swoją drogą nigdy nie wiemy kto siedzi w autobusie obok nas,żywy,czy tez nie ;)
No no, w życiu nie wpadłabym na to że to fundament kościoła!
Dzięki za pamięć o mnie. A gdzie memento mori?
Hanula1950
no jak to: cmentarz i wisielce na szubienicy to mało?? :)
Podpisame poza tym Memento Mori!!
kto by pomyślał...historia się wkrada, chociaż ją ukrywamy... i dobrze
U Ciebie jak zwykle można liczyć na ciekawy spacer po Warszawie, i tym razem zgrabnie wpleciony w objęcia tematu.
"Góra szubieniczna"-piękna nazwa ...
ciekawą opowieść sprzedałeś - muszę ją zapamiętać, bo warto. Wielkie dzięki
Też jestem za tym żeby tereny cytadeli udostępnić zwiedzającym, zrobić jakiś park i taras widokowy na Wisłę.
wojsko do domu :)
mówią, że juz niedługo, ale żadnych decyzji jeszcze nie ma i pewnie długo nie będzie niestety... Zreszta, wiele tam nie zostało, 3 XIX-wieczne budyki, te resztki, mur Carnota (który i tak widać z zewnątrz, trochę zabudowy obronnej i Muzeum Wojskowe. Tyle...
Prześlij komentarz