niedziela, 26 października 2008

KAPLICA PW. DUCHA ŚWIĘTEGO

ul. Levittoux 32
Kaplica powstała w 1813-9 jako szkolna kaplica przy konwikcie pijarskim, który mieścił się wówczas na stokach dzisiejszej Cytadeli, otoczony folwarkiem Fawory, skąd rozlegał sie przepiękny widok na Wisłę, skarpę Wiślaną i brzeg praski; stąd nazwa z francuskiego Joli Board - czytane z polska Żoliborz. Bo zbudowaniu tu Cytadeli w latach '30 XIX w. pijarów usunięto, zlikwidowano całą zabudowę folwarku Fawory, a kaplicę przeznaczono na magazyn na rzeczy prywatne żołnierzy. Po odzyskaniu niepodległości w okrąglaku mieściła się Stacja Gołębi Pocztowych. Po wojnie umieszczono tu kreślarnię i magazyn map topograficznych, a od 1975 salę tradycji wojskowych. Wreszcie w 1988-92 kaplicę wyremontowano i stanowi ona kaplicę garnizonową, póki wojsko nadal stacjonuje w Cytadeli.

Wnętrze jest dość skromne: mały ołtarz, popiersie Jana Pawła II, tablice pamiątkowe, sztandary... Wejść z ulicy nie mozna, kaplica mieści się na zamkniętym terenie wojskowym, więc możecie się napatrzeć tutaj :)

2 komentarze:

chrzelice pisze...

kształt kaplicy dość nietypowy :)

lavinka pisze...

A wojsko to mogłoby już się nie ośmieszać i opucić ten zabytek. Tyle do zwiedzania i nic. Martyrologia zakazy nakazy... żyła złota zakopana pod ziemią. Ech. A TAKI obiekt do przewodników europejskich.... zresztą to samo z Modlinem i okolicami. Jak wojsko ma to nie pokazuje a jak nie ma to zostawia samopas i wszystko popada w ruinę :/