czwartek, 16 października 2008

KOŁO ELEKCYJNE

zbieg ulic Obozowej, Ostroroga i Sołtyka.
Tutaj mieściło się pole elekcyjne, na którym wybierano króla Polski. Wybrano tu 10 władców Polski (Stefan Batory w 1575, Zygmunt III Waza w 1587, Władysław IV w 1632, Jan Kazimierz w 1648, Michał Korybut Wiśniowiecki w 1669, Jan III Sobieski w 1674, August II Mocny w 1697, Stanisław Leszczyński w 1704 i 1733, Stanisław August Poniatowski w 1764).
Pole elekcyjne składało się z okopu, czyli placu otoczonego wałem i rowem z miejscami dla poszczególnych województw. W okopie znajdowała się szopa, wznoszona i rozbierana przy każdej okazji. W szopie debatował senat, pod gołym niebem zaś koło rycerskie.
Z nazwą koła elekcyjnego wiążą się dwie nazwy warszawskie (oby tylko dwie!!): osiedle Koło i ulica Elekcyjna.

W 1997 postawiono tu pomnik upamiętniający elekcje. Na szczycie kolumny umieszczona jest korona królewska i 3 postacie interreksa (prymasa, pełniącego rolę monarchy w czasie bezkrólewia), senatora i posła. Wybrano tu 10 królów Polski. Pomnik Electo Viritim. Stanął tu 19.06.1997 w miejscu, gdzie stała szopa senatorska. Pomnik wykonał Stanisław Michalik. Kolumna pochodzi z pałacu Kronenberga, rozebranego w 1962. Pomnik czekał 10 lat na postawienie, do 400-lecia stołeczności Warszawy, leżał wzdłuż zamku królewskiego. Na owej kolumnie umieszczono 3 postacie, symbolizujące pojednanie. Kolumna ma kiedyś być otoczona kamiennym kręgiem z tablicami.

3 komentarze:

barnaba.bloog.pl pisze...

Bardzo interesujące! Poznaję swoje miasto w szczegółach, których często nie znałem. To komplement na adres Twórcy! Słowo uzupełniające też ma dużą wartość. Będę często wpadał. Gratuluję i pozdrawiam.

Warszawa78 pisze...

Trochę brzydkie otoczenie ma obecnie to koło...

Anonimowy pisze...

W tamtych okolicach stały młyny stąd nawet nazwa Młynów, ponoć był pomysł,żeby jakiś odrestaurować i postawić znowu, ale czas mija i nic sie nie wydarzyło w temacie