niedziela, 29 marca 2009

CERKIEW ŚW. MARII MAGDALENY

al. Solidarności 52
Powstała między 06.1867 a 06.1868 wg proj. Nikołaja Syczewa z fundacji księcia Władimira Czerkaskija. Pracami kierował D.P. Palicyn. Była ona symbolem rusyfikacji Pragi, służyła dla urzędników, kolejarzy i żołnierzy przybywających z głębokiej Rosji: przyjezdnym Rosjanom, przybywającym na Dworzec Wileński (wtedy Petersburski), miała kojarzyć się z domem, mieli czuć się tak jak w Rosji. O 9:00, 11.07.1869 ruszyła z ul. Długiej procesja, która niosła obraz patronki świątyni, podarowany przez cesarzową Marię Aleksandrownę.
Główna kopuła symbolizuje Chrystusa, a cztery mniejsze Ewangelistów. Na dzwonnicach wisi 10 dzwonów odlanych w Westfalii. W trakcie budowy doszło do sporu co do oświetlenia kościoła: duchowni chcieli świec, budowniczy gazu: wygrali duchowni.

We wnętrzu znajdujemy polichromię wykonaną przez Siergieja Winogradowa. Ikonostas z XIX w.(ewangeliści, zwiastowanie, Chrystus, MB. Po lewej wizerunkiproroka Elizeusza i św. Włodzimierza, po prawej św. Stefan i św. Maria Magdalena. Nad wrotami Ostatnia wieczerza, po prawej od niej Boże Narodzenie i Chrzest Pański, a po lewej Narodziny i Zaśnięcie MB. Ikony wykonał zapewne Bazyli Wasiliew) , kopia ikony MB Iwerskiej z góry Athos (wykonana na desce cedrowej, podarowana przez mnichów z Grecji), boczny ołtarz św. Hioba Poczajowskiego z 1892. W dolnej cerkwi mieści się kaplica Męki Pańskiej z 1928 i pozostałości po wysadzonej cerkwi z pl. Saskiego.

Dolna cerkiew została ozdobiona w 1995-8 przez małżeństwo Pantopulos z Krakowa.7 komentarzy:

przewodnikpokrakowie pisze...

Pantopulos z Krakowa! No jestem z budowana!
:)))

nomad pisze...

Czyżbyś ich Gosiu znała?? Czy to li tylko patriotyzm lokalny?? :D

przewodnikpokrakowie pisze...

Znać nie znam, ale patriotka lokalna jestem jak najbardziej :)

Warszawa78 pisze...

Cerkiew jest wporzo, zawsze jakoś tak wolałem Ruskich od np. Niemców :)

Rościsław pisze...

Proroka Elizeusza? Chyba Eliasza! Tego ostatniego prawosławni lubią sobie czcić, a o pierwszym w ogóle nigdy nie słyszałem.

Rościsław pisze...

... procesja z ulicy Długiej - tamtejszy kościół pijarów (obecnie Katedra polowa) został przerobiony na cerkiew. Stamtąd ta procesja i ruszyła.

nomad pisze...

Elizeusz był kimś w rodzaju ucznia Eliasza, który powołał go na proroka. Jego modlitwy spowodowały poniekąd wiele cudów.
Owszem, na Długiej była ówcześnie cerkiew zamiast garnizonowego, mogłem dopisać, czasem zapominam, że nie wszyscy są oblatani...