czwartek, 12 marca 2009

MINISTERSTWO INFRASTRUKTURY

ul. Chałubińskiego 6
No to jest akurat łącznik pomiędzy ministerstwami nad ul. Hożą.


Tyły budynku.Siedziba ministerstwa, ówcześnie komunikacji, powstała w 1949-50 wg proj. Bohdana Pniewskiego. Co by nie mówić, Pniewski był jednak świetnym architektem... Bo mimo iż pierwszy budynek powstał tutaj w 1929-31 wg proj. Rudolfa Świerczyńskiego, to Pniewski przerobił go kompletnie, tak, że wyszło zupełnie co innego niz przed wojną.

Obecnie swoje siedziby mają tu także: Ministerstwo Gospodarki Morskiej, Urząd Transportu Kolejowego, Główna Biblioteka Komunikacyjna. Co ciekawe, ta część na zdjęciu jest prawdopodobnie pierwszym wysokościowcem w Polsce powojennej.

7 komentarzy:

stolica i okolica pisze...

Bardzo lubię ten budynek, zwłaszcza że mieszkałem bardzo niezadaleko :)

Hrabia_Piotr pisze...

A to nie jest tak, że część na południe od Hożej jest przedwojenna projektu Świerczyńskiego, a powojenna na północ od Hożej projektu Pniewskiego?

Warszawa78 pisze...

Nie jest to co prawda mój ukochany monumentalny socreal, ale nie jest źle :)

nomad pisze...

Piotr: nie jestem pewien, musiałbym sprawdzić, w każdym razie tak czy inaczej jest to część na północ od Hożej...

Hrabia_Piotr pisze...

Tsk, to jest część na północ od Hożej, projektu Pniewskiego i nie am ona nic wspólnego ze Świerczyńskim. Świerczyński zaprojektował przed wojną część na południe od Hożej.

Siedzxiba ministerstwa składa się z dwóch części projektu dwóch różnych (obu wybitnych) architektów, zbudowanych w dwóch okresach.

przewodnikpokrakowie pisze...

Całkiem interesująco!

lavinka pisze...

Chadzałam tędy do pracy jak na Hożej pracowałam. Taka alternatywa jak mi się nie chciało przesiadać do metra na pl.Wilsona tylko jechałam przez Broniewskiego :)