czwartek, 26 marca 2009

DOM PROWINCJONALNY SIÓSTR SŁUŻEBNICZEK NMP

ul. Dobrogniewa 6
Budynki klasztoru powstały w 1992-6 wg proj. Lecha Kordowicza, Marka Martensa i Tadeusza Szumielewicza. Wewnątrz jest piękna kaplica w proj. wnętrza Jacka Korpantego (ołtarz i droga krzyżowa) z lipowym krucyfiksem profesora Grossa. Niestety klasztorna kaplica jest zamknięta dla osób postronnych i nie udalo mi się wejść do środka.
Oprócz siedziby prowincji sióstr, mieszczą się tu również Zakład opiekuńczo-leczniczy im. Edmunda Bojanowskiego i Przedszkole Niepubliczne-Ochronka im. Edmunda Bojanowskiego. Bliskość Lasku na Kole i spokojna okolica czynią z placówki naprawdę przyjemne miejsce, mimo bliskości Obozowej nie dociera tu gwar i hałas...
Kim są owe siostry? Cytuję:
"Zgromadzenie jest wspólnotą apostolsko-charytatywną na prawach papieskich, w którym składa się śluby: czystości, ubóstwa i posłuszeństwa.
Działalność swoją rozwijają tak w krajach chrześcijańskich jak i misyjnych, obejmując zasięgiem pracy następujące dziedziny:
• Chrześcijańskie wychowanie i nauczanie dzieci, zwłaszcza biednych;
• Religijne wychowanie młodzieży żeńskiej i przygotowanie jej do przyszłych obowiązków;
• Niesienie pomocy biednym i chorym;
• Posługa misyjna w świecie;
• Służba Kościołowi w ramach jego aktualnych potrzeb.

Przez śluby czystości, ubóstwa i posłuszeństwa Siostry oddają się całkowicie i niepodzielnie na własność samemu Bogu. W Zgromadzeniu składa się śluby wieczyste, poprzedzone ślubami czasowymi.
Okres ślubów czasowych trwa zasadniczo sześć lat. Wszystkie Siostry mają na podstawie profesji te same prawa i obowiązki określone w Konstytucjach. Konstytucje Zgromadzenia ujęte są w duchu Reguły, jaką Zgromadzeniu zostawił Założyciel. Na znak poświęcenia się Bogu i przynależności do Zgromadzenia Siostry noszą skromny strój zakonny."

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Dziękuję za informację. Nigdy tam nie dotarłam.O siostrach też nie słyszałam.
Pozdrawiam.
hanula1950

Anonimowy pisze...

a ja dotarłam

Anonimowy pisze...

Cieszę się, że mogę prosić Siostry o modlitwę za mężą ,którego firma zbankrutowała i przeżywamy ogromne upokorzenie z powodu długów. Prosimy o pomoc modlitewną.

nomad pisze...

to chyba nie jest właściwe miejsce na prośbę do sióstr o modlitwę...